Ön Hatırlatma

Birçoğu el değiştiren yabancı şirketler tarafından açılan Bergama altın madeni ve siyanürlü altın işletmesi, yerel halkın öncülüğünde yürütülen ve yıllar süren etkin toplum ve hukuk mücadelesi sonucu Danıştay’ın aldığı kararla kapatıldı. 

Mart 2005’te Koza İpek Grubu, Bergama altın işletmelerinin tüm hisselerini satın alarak, altın madenciliği ve kapalı siyanürlü altın işletmeciliği işine girdi ve hukuka aykırı olarak Ak Parti hükümeti tarafından kapalı olan madenin çalışmasına izin verildi.

Grubun patronu Akın İpek’in başlarında yer aldığı ve çoğunluğu işletmenin yeni “işçi”lerinden oluşan bir topluluk, Haziran 2005’te dünya çevre günü nedeniyle etkinlik düzenleyen ve madenin bulunduğu köye gitmek isteyen yüzlerce çevrecinin yolunu kesti, taş atarak ve sopayla çevrecileri darp etti. Olayın mahkemesi hala sürmektedir.

Grup, daha sonra parasal güç ve tehdit kullanarak köylülerin mücadelesini dağıttı. Hareketin sembollerinden Bayram Kuzu’nun mezarını yaptırdı, oğlunu işe aldı, dul eşine ev yaptırdı.

Gruba bağlı gazete ve televizyonlar, konu hakkında defalarca taraflı, çevreciler hakkında yalan ve iftiraya dayalı haberler yaptı, basın yayın ilkelerini alaşağı etti ve bir Allah’ın sevgili kulu da çıkıp “günahtır, yapmayın” demedi.

Günler geldi geçti ve çevrecilere tek kelime söz vermeyen, şirket lehine taraflı yayın yapan, altın suyuna bandırılmış bu basın ve grubu, çatışmaya düşen efendilerinden birisini seçti. Doğal olarak diğer efendi de onun biletini kesti.

Dün patronun annesi çıktı ve “Bugüne kadar aile olarak yaptığımız tek şey, ekmeğimizi paylaştık, karıncayı incitmedik, hiç ayrım yapmadan tüm insanlara yardımcı olduk” dedi.

Bugün Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Üyesi Ska Keller, "İpek Grubu'nun ya da diğer basın yayın kurumlarının terörü desteklediğine dair iddialara inanmak çok zor. Şimdiye kadar beni ikna edecek herhangi bir delil görmedim."diye açıklama yaptı.

Cemaatten ekmek yiyen bütün aydınlar ayağa kalkmış, “buna ses çıkarmazsanız”la başlayan cümleler kuruyorlar.

Biz de bu toprakların vicdanının sesi olarak diyoruz ki;

Sayın Melek İpek; Sizin oğlunuz şeytan değil, insan taşlattı ve Bergama’nın karıncaları size yalancı diyor.

Sayın Ska Keller; Yakında zaman aşımına girecek Ege çevrecilerinin davasına daha önce katılsaydınız, İpek Grubu’nun nasıl bir terör estirdiğini görebilirdiniz. Açılan davanın avukatı aynı zamanda Türkiye’deki Yeşiller ve Sol Gelecek Partisinin kurucu eş başkanıdır. Ona sorun, size videoları ve tanıklarını gösterebilir. Buradan hareketle belki sizler de Avrupa’da oy uğruna bu cemaatin borazancılığını yapmayı bırakabilirsiniz.

Bir kere daha aydınlarımıza söyleyelim; siz gözünüzü ve gönlünüzü kapatsanız da, ekoloji bu yüzyılın temel meselesidir ve siz onu es geçtikçe sözlerinizin bu toplumun geleceği için hiçbir anlamı yoktur!

Ender Eren’in deyişiyle gerçekten de “Bergama  Ekoloji Mücadelelerinin hiç tükenmeyecek laboratuarıdır”