Post

Seçime Bir Adım Kala Sosyal Konut Projesi

1 - Erdoğan tarafından ‘yüzyılın konut projesi’ adıyla ilan edilen kampanya, AKP’nin seçim hazırlıklarına somut olarak başladığını gösteriyor. Kampanyanın tamamı, siyasi iktidarın ekonomik krize karşı hala yapabilecekleri olduğunu göstermek için kurgulanmış gibi görünüyor. 

2 - Projenin kendi rant imkanlarıyla geleceği, yıllardır pompalanan beton ekonomisini biraz daha şişireceği ortada. Ayrıca memur zammıyla orantılı aylık ödemeleri ve 2 yıldır hiç başlamayan benzer TOKİ projeleri gibi ayrıntıların iktidarın ateşlemeye çalıştığı heyecana gölge düşürüyor. 

3 - Yine de şu noktalar önemli, son 10 yılda Türkiye’deki konut sahipliği oranı yüzde 10’dan fazla bir düşüş gösterdi. Bunun tek anlamı konut sahipliğinin ancak parası çok olanın ulaşabileceği bir ayrıcalık haline gelmesidir. Açıklanan proje kapsam olarak bu düşüşü elbette durduramaz ancak iktidarın hedefi de zaten bu değil. AKP açısından bu bir seçim hamlesi.

4 - Projeler uzayabilir, ihaleler yapılamayabilir, inşaatlar bitmeyebilir. Ancak oturacak bir evi olmayan yüzbinlerce yurttaş için görece ucuz konut umudu, siyasi iktidarın ekonomik kriz karşısında ‘elinin armut toplamadığı’ hissini oluşturabilir. AKP açısından bu yerinde bir hamledir.

5 - Ekonomik krizle boğuşan ve iktidarı sorumlu olarak gören milyonlar ‘sosyal konut projeleri’ nedeniyle bir anda kararlarını değiştirmezler. Ancak bunun gibi ‘reklamı yapılabilecek’ birkaç adım, sıkışılan ekonomi meselesinde AKP’ye bir nefes aldırıp başka imkanlar açabilir.

6 - AKP devlet imkanlarının tamamını seçimi kazanmak için seferber edecektir. AKP’nin hamlelerini eleştirip bir köşeye çekilmek olmaz. Ekonomik kriz başta olmak üzere temel sorunlara radikal çözümlerimizin olduğunu her an her yerde anlatmaya devam etmeliyiz. Göndereceğiz, kamulaştıracağız, demokratikleştireceğiz, günde 6 saat çalışılacak. Başka yolu yok…

 

 

 

İlgili Yazılar

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı yol haritasını binlerin katıldığı halk buluşmasında açıkladı

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı program çerçevesi açıklandı

Post

Seçime Bir Adım Kala Sosyal Konut Projesi

Post

Ekonomik Kriz Yayılırken Savaşlar da Yayılacaktır

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı yola çıkıyor!

Post

Ege’nin İki Yakasının Tek Çözümü: Göndereceğiz

Post

Mesele Bakanlık Değil Kürt Halkının Temsil Hakkı

Post

Düzenin Ekonomiye Çözümü Yok

Post

Yolsuzluk Saray Düzeninin Çimentosudur

Post

Ekranların Küçük Dünyası

Post

Politik Sahnede Müziğin Akıbeti

Post

Gotham’ın Delileri Ne Kadar Kahraman?

Post

‘Zeytinlilerin’ Kazanacağı Günler Yakın

Post

Sorun Var Çözüm Yok İtiraz Yasak

Post

Almanya Seçimlerine Yeşil ve Soldan Bir Bakış

Post

Umudumuz Örgütlü Mücadelemizde

Post

Batı’nın Göçmen İkiyüzlülüğü

Post

Ödememek ve Ödeyememek

Post

Al Gözüm Seyreyle

Post

Cevap C Şıkkı

Post

Devrimcilik mi, Aktivizm mi?

Post

COVID-19 Günlerinde Anti-Kapitalist Siyaset

Post

Salgın Durumu Üzerine

Post

İş, Aş, Barış