Post

Madenlerde Tek Çare Kamulaştırma

1 - Bartın’da 41 maden işçisi, 41 cihan parçası yaşamını yitirdi. Sorumlular pişkince madencilerin bedenlerini hızlıca bulmakla, ‘kan parası’ ödemekle övündü, timsah gözyaşları döktü. Sözlerine ‘Kader planı’ diye başladılar. Ama madenci yakınlarının dile getirdiği gerçekler karşısında gıkları çıkamadı. Sayıştay’ın, madencilerin öngördüğü felaket, kader de kaza da olamaz.

2 - Sayıştay raporları madende alınmayan önlemlerin, yerine getirilmeyen gerekliliklerin kanıtı. Madende yeterli işçi yok, yeterli ölçüm yok, yeterli uzman yok. Denetim yok, müfettiş yok, ‘üretimi durdurun, eksikleri tamamlayın’ diyen yok. Sadece ölüm tehlikesiyle çalışmak zorunda kalan madenciler var. Asıl soru ‘Bu felaket nasıl yaşandı’ değil, ‘Nasıl bu zamana kadar yaşanmadı’.

3 - Ülkedeki madencilik politikası 90'lardan beri özelleştirme odaklı yürütülüyor. Eğitimde ve sağlıkta yapılan gibi serbest piyasa egemenliği her alanda büyüsün, kamu ekonomik faaliyetten elini eteğini çeksin diye uğraşıyorlar. Madencilik farklı değil. Rödovans, taşeron vb… Hepsi madenciliği kamunun elinden alıp özel şirketlere bırakmanın hukuki terimleri. Bu ceberrut anlayış tüm madenciliğe egemen olunca elbette TTK’ya da gölgesi düşüyor. TTK parça parça ediliyor, elindeki madenlerde de zamanı gelince kolayca özelleştirilsin diye küçülmeye gidiliyor. Binlerce işçi için kurulmuş tesislerde güvenlik önlemi alacak, gaz seviyesini izleyecek kadar işçi, uzman bile kalmıyor.

4 - Özelleştirmeye, serbest piyasaya ve kara tapan ekonomik anlayış silinip gitmeli. Kamulaştırabiliriz, kamulaştıracağız. Madenciler kazacaksa emekçi halkın kömür, demir, bakır ihtiyacı için kazacak, patronlar için değil. 'Kaderci' siyasi iktidarı ve bürokratlarını göndereceğiz. Denetimi, planlamayı işçilerin öz örgütleri yapacak, önlemleri onlar alacak.

5 - Kamulaştırma madenlerde nasıl yaşamsal bir sonuç yaratıyorsa, diğer birçok alanda da aynı yaşamsal öneme sahip. Kritik sektörlerin özel sektörün insafına bırakıldığı her durum felaketten başka bir şey üretmiyor. Eğitimde, sağlıkta, gıda üretiminde de aynı çizgi geçerlidir. Ekonomik kriz günlerinde halkımız ekmeğe dahi ulaşmakta sorun yaşıyorsa, halkımız hastane kapılarında inim inim inliyorsa, doğalgaza elektriğe maaşı yetmediği için karanlıkta soğukta oturuyorsa bunun çözümü de kamulaştırmadadır. Maden ocaklarında ölüme razı gelmemenin de, yoksulluğu kader olmaktan çıkarmanın da yolu budur. Tüm kritik sektörleri kamulaştırmak ve işçi emekçilerin denetiminde bir yönetim var etmek işte bu nedenle tek çözümdür.

6 -  Madencinin kaderi 19. yüzyıl şartlarında çalışmak ve ölmeyi beklemek değil. İşçi sınıfının kaderi kendi ürettiğini bile satın alamayacak kadar yoksul kalmak değil. Yoksulluk, işsizlik, sömürü değil. Güneşi görmek için karanlığı kazanlar, aydınlık günlere kavuşacak. Sosyalizm gelecek.

İlgili Yazılar

Post

“Helalleşme” Kavramının Düşündürttükleri

Post

EHP Gençliği Konferans'ta Buluştu: Gelecek Sosyalizm Olacak!

Post

EHP Gençliği 6 Kasım'da Gençlik Konferansı'na çağırıyor

Post

İnşaat-Sen Sendikaların Yüz Akı, Yaşasın İşçilerin Kayı İnşaat Zaferi

Post

Rejim Özgürlüklerimizi Söküp Alacak Güçte mi?

Post

Seçim Ekonomisi Pansumansa İşçi Emekçi Hükümeti Tek Çözüm Olabilir

Post

İşçi Emekçi Mitingiyle İşçi Hareketinde Bir Adım Daha

Post

Yeni Gezi Direnişleri için Mücadele Arkadaşlarımızı Savunacağız

Post

Sansür Yasasını Yenebiliriz

Post

Madenlerde Tek Çare Kamulaştırma

Post

Savaşsız Bir Dünya İçin Emekçilerin İktidarı Gerek

Post

Başörtüsü, Özgürlükler ve Devrimci Siyaset

Post

İtalya’da Seçimler Neyi İşaret Ediyor?

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı yol haritasını binlerin katıldığı halk buluşmasında açıkladı

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı program çerçevesi açıklandı

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı yola çıkıyor!

Post

Seçime Bir Adım Kala Sosyal Konut Projesi

Post

Almanya Seçimlerine Yeşil ve Soldan Bir Bakış

Post

Umudumuz Örgütlü Mücadelemizde

Post

Batı’nın Göçmen İkiyüzlülüğü

Post

Ödememek ve Ödeyememek

Post

Al Gözüm Seyreyle

Post

Cevap C Şıkkı

Post

COVID-19 Günlerinde Anti-Kapitalist Siyaset

Post

Salgın Durumu Üzerine

Post

İş, Aş, Barış

Post

‘Zeytinlilerin’ Kazanacağı Günler Yakın

Post

Gotham’ın Delileri Ne Kadar Kahraman?

Post

Yolsuzluk Saray Düzeninin Çimentosudur

Post

Düzenin Ekonomiye Çözümü Yok

Post

Mesele Bakanlık Değil Kürt Halkının Temsil Hakkı

Post

Ege’nin İki Yakasının Tek Çözümü: Göndereceğiz

Post

Ekonomik Kriz Yayılırken Savaşlar da Yayılacaktır