Post

EHP Gençliği 6 Kasım'da Gençlik Konferansı'na çağırıyor

EHP Gençliği, YÖK'ün kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım'da saat 13:00'te "Göndereceğiz, Gelecek Bizim Olacak" diyerek İstanbul'da Şişli Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi'nde düzenlenecek Gençlik Konferansı'nda buluşuyor.

Emekçi Hareket Partisi, "Göndereceğiz | Gençler Özgür, Üniversiteler Demokratik, Eğitim Parasız Olacak" başlığıyla bir açıklama yayınlayarak Gençlik Konferansı'na çağrıda bulundu. 

Açıklamanın tamamı:

GÖNDERECEĞİZ

GENÇLER ÖZGÜR, ÜNİVERSİTELER DEMOKRATİK, EĞİTİM PARASIZ OLACAK

Düzenin “bilinmeyen bir cisim” gibi yaklaştığı gençlik; dört bir yandan sıkıştırılıyor, baskılanıyor. Ülkede, okulda, evde, işte; söz hakkı yok, karar hakkı yok fakat her kesimin beklentisi çok. Neoliberal politikaların en çok nüfuz ettiği ve ağır sonuçlarını yaşayan bir gençlik kuşağı ile karşı karşıyayız. Herkesin gençlere “kendini kurtar” nasihatlerini fısıldadığı bu dönemde EHP Gençliği gerçek kurtuluşu anlatmak üzere yola çıkıyor. Gençliğin önüne baskı aygıtı ve sömürüden başka bir şey sunmayan bu iktidarı ve bu düzeni GÖNDERECEĞİZ.

Ekonomik krizin sebep olduğu yıkımı tarife gerek yok. Okula çocuk gönderen her hane yangın yeri. Öğrencilerin de büyük çoğunluğu okurken çalışmak zorunda. Devlet eğitim döneminde bakmakla yükümlü olduğu öğrenci gençliğe, yalnızca parası kadar eğitim vadediyor. Adım başı özel okul, adım başı özele teşvik. Serbest piyasa koşullarına yaslanan siyasi iktidarın barınmadan ulaşıma, eğitim giderlerinden beslenmeye kadar hiçbir temel ihtiyaç kaleminde kılını kıpırdattığı yok. Neoliberal eğitim politikaları, okuyana “sana mı bakacağız?”, mezun olana “bir de iş mi bulacağız?” diyor. Ne bilim ne de istihdam üretmeyen bu eğitim modelini ortadan kaldıracağız. Tüm özel okulları kamulaştıracağız. Üniversite eğitimi üretimin içinde olacak, üniversite eğitimi üretim için olacak. Eğitimin kendisi ve eğitim süresinde öğrencilerin temel ihtiyaçları parasız olacak. EHP Gençliği neoliberal politikalara karşı sosyalizm bayrağını yükseltiyor. EĞİTİMİ KAMULAŞTIRACAĞIZ.

6 Kasım, YÖK’ün kuruluş yıldönümü. Bu coğrafyanın devrimci gençliği, 12 Eylül cuntacılarının kurduğu ve ardılı iktidarların üniversiteleri baskı altında tutmak için sürdürdüğü YÖK ile mücadele ettiler. YÖK’ün adı artık yok ama zihniyeti tek adam rejiminin kayyımları ile sürüyor. Demokrasi yok, özgürlük yok, bilim yok, bilimin önünün açılabileceği her yol tıkalı. Her kesime zulmü, düşünen herkese baskıyı reva gören ve bilime düşman bir iktidarla karşı karşıyayız. EHP Gençliği, siyasi iktidarın tüm baskılarına meydan okuyor ve bu dönemin özerk demokratik üniversite mücadelesini omuzluyor. Üniversitelerin durumu ülkenin halinden farklı değil. TOPYEKÜN DEMOKRATİKLEŞTİRECEĞİZ.

Düzen sözcüleri gençliği “kararsız, umutsuz, hedefsiz” tarif etmeye bayılırlar. Fakat gençlere reva gördükleri tek model, eskiden beri gelene biat etmelerini beklemekten ibaret. Çocukken “uslu bir çocuk olursan sen de şirinleri görebilirsin” masalı; büyüyünce “çok çalışırsan sen de CEO olabilirsin” masalına dönüşüyor. Gerçekle çelişki diz boyu. Gençliğin okul kulüpleri kadar bile kolektif hareket etmesinden geri durmasını öğütleyen topyekün bir otoriter düzen var. İktidar, aile, patron dört bir yandan kuşatılmış durumdalar. Mevcut dünya düzeni böyle olduğu sürece, bu kuşatmadan kaçılacak bir gezegen yok. Ya bu kabuk kırılacak, ya kırılacak. EHP Gençliği işte bu kabuğu gençliğin kıracağını ilan ediyor. BU DÜZENİ KÖKTEN DEĞİŞTİRECEĞİZ.

EHP Gençliği düzenleyeceği “Gençlik Konferansı” ile tüm bu sorunların çözümünü, çözmeye aday olan devrimci gençlerle tartışmak için buluşuyor. Eğer bir gelecek konuşulacaksa, onu ancak geleceğin gerçek sahipleri yapabilir. Yeniyi var etmek, eskiyi silmekle başlar. Eskinin tortularını üzerimizden atmak için, yeni kuşakların özne olmasına, elini taşın altına koymasına ihtiyaç var. İşte bu yolda atılan her bir adımın, yeni filizler yaratacağını biliyoruz. Yalnız kendimizin değil, hepimizin kurtuluşu için ilk adımlardan biri olan Gençlik Konferansı’na tüm gençleri davet ediyoruz.

Tarih: 6 Kasım 2022 Pazar
Saat: 13.00
Adres: Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi - Şişli / İSTANBUL

 

 

İlgili Yazılar

Post

Şahsım Devlet Olursa - V

Post

Şahsım Devlet Olursa - IV

Post

Şahsım Devlet Olursa - III

Post

Şahsım Devlet Olursa - II

Post

Şahsım Devlet Olursa - I

Post

EHP'den Erdoğan'a: Seni Göndereceğiz!

Post

Trendyol Çalışanları Direniyor

Post

On binler Kartal'da buluştu: Emek ve Özgürlük İttifakı seçim startını verdi

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı “Birlikte Değiştirelim” demek için İstanbul’da buluşuyor!

Post

EHP'den Adaylık Değerlendirmesi: Aday Çıkması Doğal

Post

Almanya Seçimlerine Yeşil ve Soldan Bir Bakış

Post

Umudumuz Örgütlü Mücadelemizde

Post

Batı’nın Göçmen İkiyüzlülüğü

Post

Ödememek ve Ödeyememek

Post

Al Gözüm Seyreyle

Post

Cevap C Şıkkı

Post

COVID-19 Günlerinde Anti-Kapitalist Siyaset

Post

Salgın Durumu Üzerine

Post

İş, Aş, Barış

Post

‘Zeytinlilerin’ Kazanacağı Günler Yakın

Post

Gotham’ın Delileri Ne Kadar Kahraman?

Post

Yolsuzluk Saray Düzeninin Çimentosudur

Post

Düzenin Ekonomiye Çözümü Yok

Post

Mesele Bakanlık Değil Kürt Halkının Temsil Hakkı

Post

Ege’nin İki Yakasının Tek Çözümü: Göndereceğiz

Post

Ekonomik Kriz Yayılırken Savaşlar da Yayılacaktır

Post

Seçime Bir Adım Kala Sosyal Konut Projesi

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı yola çıkıyor!

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı program çerçevesi açıklandı

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı yol haritasını binlerin katıldığı halk buluşmasında açıkladı

Post

İtalya’da Seçimler Neyi İşaret Ediyor?

Post

Başörtüsü, Özgürlükler ve Devrimci Siyaset

Post

Savaşsız Bir Dünya İçin Emekçilerin İktidarı Gerek

Post

Madenlerde Tek Çare Kamulaştırma

Post

Sansür Yasasını Yenebiliriz

Post

Yeni Gezi Direnişleri için Mücadele Arkadaşlarımızı Savunacağız

Post

İşçi Emekçi Mitingiyle İşçi Hareketinde Bir Adım Daha

Post

Seçim Ekonomisi Pansumansa İşçi Emekçi Hükümeti Tek Çözüm Olabilir

Post

Rejim Özgürlüklerimizi Söküp Alacak Güçte mi?

Post

İnşaat-Sen Sendikaların Yüz Akı, Yaşasın İşçilerin Kayı İnşaat Zaferi

Post

EHP Gençliği 6 Kasım'da Gençlik Konferansı'na çağırıyor

Post

EHP Gençliği Konferans'ta Buluştu: Gelecek Sosyalizm Olacak!

Post

“Helalleşme” Kavramının Düşündürttükleri