Post

Yeşil Sol Parti Adayı Hakan Öztürk öldürülen kadınların aileleriyle buluştu: Kadınların çığlığı o mecliste duyulmalı

Yeşil Sol Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Hakan Öztürk, bayramın üçüncü gününde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcileri ve öldürülen kadınların aileleri ile buluştu. “Kadın örgütlerinin sözü parlamentoda yer alsaydı İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılamaz, 6284 tartışılamazdı” sözlerini kullanan Öztürk “Mecliste kadınlarla ilgili bir yasa görüşülecekse bütün kadın örgütleri güncel olarak görüşmelerde yer almalı. Kadınların sözü mecliste ancak böyle yükselir, meclis ancak tüm toplumsal muhalefetin parlamentoda olmasıyla güçlü olur.” dedi.

Buluşmaya, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri temsilcileri Fidan Ataselim, Dilber Sünnetçioğlu ve Şirin Yalıncakoğlu, Eda Küçükbaltacılar’ın annesi Nurhayat Küçükbaltacılar, Aysun Yıldırım’ın annesi Hüsniye Yıldırım, Zahide Oğuz’un kardeşi Arif Oğuz, Kadriye Ecim’in kardeşi Rahime Karalar, Helin Palandöken’in babası Nihat Palandöken ve Mehtap Bülbül’ün kardeşi Meryem Bülbül katıldı.

“KADIN ÖRGÜTLERİNİN SÖZÜ PARLAMENTODA YER ALSAYDI İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN ÇIKILAMAZDI”

Buluşmada ilk konuşmayı yapan Yeşil Sol Parti Adayı ve EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk, kadın mücadelesinin meclise yansıması gerektiğini ifade ederek “Bunu kadın örgütlerinin bütün tartışmalarının güncel olarak parlamentoya yansıması şeklinde düşünüyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden kolaylıkla bir gecede geri çekilinmiş olundu. Bu, kadın örgütlerinin temsilcilerinin, güncel tartışmalarının ve somut isteklerinin parlamentoda yer alamamasından olabildi. Eğer kadınların sözü parlamentoda güçlü bir şekilde yer alsaydı, arkasında kadın örgütlerinin kendisi olsaydı İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılamazdı. 6284’ün iptal edilmesi görüşülemezdi” sözlerini kullandı.

“PARLAMENTO ANCAK TÜM TOPLUMSAL MUHALEFET KESİMLERİNİN PARLAMENTODA OLMASIYLA GÜÇLÜ HALE GELİR”

Güçlü bir meclisin ancak örgütlü toplumun ona etki etmesiyle mümkün olduğunu belirten Öztürk “Gelecekte biz, bütün toplumsal muhalefet kesimlerinin etkisinin parlamentoda olmasıyla parlamentonun güçlü bir hale geleceğini düşünüyoruz. Yoksa güçlü parlamento lafının boş olduğunu düşünüyoruz. Bizim parlamentodaki insanların alışkanlığı, halkla ilişki kurmuş olmayı sadece esnaf ziyareti olarak görüyorlar. Bir de kadın örgütlerini, işçi grevlerini ziyaret edin. YÖK’ü protesto eden gençlerin yanına gidin. Cumartesi Anneleri’nin, emekçi halkın yanına gidin. Haksızlığa uğramış, kayyım atanmış Kürt halkının yanına gidin. Bütün bunlar olmadan güçlü bir parlamento olamaz” dedi.

“EŞİTLİKÇİ ADAYLARIN MECLİSTE YER ALMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, önümüzdeki dönemde eşit temsilden uzak bir meclisle karşı karşıya bulunulduğunu söyledi. Ataselim “Karşımızda kadın düşmanı bir ittifak var. Yürüttüğümüz mücadelenin mecliste kendini fikirsel olarak temsil etmesini ve eşitlikçi adayların mecliste çokça yer almasını çok önemli görüyoruz.” dedi.

“GÜCÜMÜZÜ PARLAMENTOYA YANSITARAK İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ VE 6284’ÜN UYGULANMASINI SAĞLAYACAĞIZ”

“İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284’ün tartışma ve pazarlık konusu olması kadınların eşit, özgür yaşamak için verdikleri mücadele önünde çok büyük bir engel.” diyen Ataselim, “Dolayısıyla kadın cinayetlerini durdurmak için İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284’ün etkin uygulanması için elimizden geleni yapacağız. Parlamentoda da eşitlikçi milletvekilleriyle bu ilişkiyi kurarak, gücümüzü oraya yansıtarak yasanın uygulanmasını sağlamak üzere hareket edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“KADINLARA YARDIM DEĞİL, İŞ SAĞLANMALI”

Kadınlara yönelik iktidarın açıkladığı ‘aile destek paketleri’ne yönelik konuşan Ataselim “Biz bu konuda daha köklü değişiklikler yapılabileceğini düşünüyoruz. Kadınların ev içerisinden dışarı çıkmasının kendi özgürleşmeleri için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Kadın istihdamı önünde çocuk bakımı, hasta bakımı gibi kadınların üzerinde büyük bir yumurta küfesi var. Kamu bu küfeyi kaldırabilir. Yardım değil, kadınlara iş sağlanmalı diye düşünüyoruz.” dedi.

“KADIN VE EŞİTLİK BAKANLIĞI KURULMALI”

Ataselim, kadınların sorunlarıyla bizzat ilgilenecek bir bakanlığın kurulması gerektiğini söyleyerek “2011 yılında kadınlarla ilgili çalışmalar yapan Kadın ve Aile Bakanlığı vardı. Sonra ismi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı oldu, sonra Çalışma Bakanlığıyla birleştirildi. Kadının ismi komple bakanlıklardan kalkmış durumda. Bu düzeyde kadın cinayetlerinin işlendiği ve kadın haklarının örselendiği bir Türkiye’de bu konularla bizzat ilgilenen bir ‘Kadın ve Eşitlik Bakanlığı’ kurulmalı.” sözlerini kaydetti.

“PLATFORMUN MÜCADELESİYLE DOSYAMIZ TEKRAR AÇILDI”

28 Şubat 2018’de öldürülen Aysun Yıldırım’ın annesi Hüsniye Yıldırım, dava sürecindeki mücadelesini anlattı. Kızı Aysun Yıldırım’ın ölümüne intihar süsü verilmeye çalışıldığını söyleyen Yıldırım “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verdiği büyük mücadele ile dosyamız tekrar açıldı. Dilekçeler yeniden yazıldı ve otopsi raporunda şüphelendiğimiz şahsın DNA’sı çıktı. Ancak bu süreçte karşı tarafın sözleriyle dosyamız yeniden kapatıldı. Şu anda AYM’ye başvurduk. Yavrumun acısıyla yanarken adalet mücadelesi verdik. Bu süreç bizi çok yıprattı.” şeklinde konuştu.

“KADINLAR BU ÜLKENİN GÜCÜDÜR”

Yıldırım “Şu anki hükümet kadınların hiçbir zaman yanında olmadı. İstanbul Sözleşmesi feshedildi. 6284’e gözlerini diktiler. Suçlu hep kadın, haksız hep kadın. Kadınlar kendi mücadelelerini verirken hep haksız konuma düşürüldü. Biz sizlerden adalet bekledik, kadın haklarını tanımanızı istedik, eşitlik bekledik. Ama onlar hep kadını eve kapatmak istedi. Oysa kadınlar bu ülkenin gücüdür, bütünleyenidir.” dedi.

“SİZ 6284’E GÖZ DİKERSENİZ BİZ DE SİZİN İKTİDARINIZA GÖZ DİKERİZ”

13 Ekim 2017 tarihinde öldürülen Helin Palandöken’in babası Nihat Palandöken, 6284’ü tartışma konusu haline getiren Cumhur İttifakı’na seslenerek “Siz 6284’e göz dikerseniz biz de sizin iktidarınıza göz dikeriz. Ezilenin, işçinin ve özellikle kadınların gücüyle sizin iktidarınızı alırız. Hiç kimse şüphe duymasın 6284’ü de İstanbul Sözleşmesi’ni de geri alacağız. ”  dedi.

Palandöken, Öztürk’e dönerek “Bizim çok önemli bir sözümüz var. Asla yalnız yürümeyeceksin. Bizler de sizinle yürüyeceğiz.” ifadelerini kullandı. 


“ÖRGÜTLÜ MÜCADELE SONUÇ VERİYOR”

Buluşmada söz alan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisi Temsilcisi Dilber Sünnetçioğlu, hak mücadelelerinde sonuç alınabilmesi için örgütlenmenin gerekliliğini vurguladı. Sünnetçioğlu, “Seneler önce ben de çevremdeki şiddet gören, baskı gören kadınlarla birlikte mücadele etmeye çalışıyordum. Ama bu mücadele sonuç zor veriyor. Yakın bir arkadaşım ‘bu böyle olmaz, bir örgütle mücadele edince daha iyi sonuç alırız’ dedik. Şimdi bakıyorum ki bir örgütün içine girdiğiniz zaman yaşadığınız çevreden çok uzaktaki bir kadına da ulaşabiliyorsunuz. Birlikte mücadele edip çok olduğumuz zaman bize saldırmaya da çekiniyorlar.” ifadelerini kullandı.

“KADIN DÜŞMANLARINA OY YOK”

Buluşmaya katılan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri Temsilcisi Şirin Yalıncakoğlu seçime yönelik tutumlarını “Kadın düşmanlarına oy yok. Kadın haklarını, eşit temsiliyete hassasiyet göstermeyen, mevcut hakları da kadınların ellerinden almak isteyen hiçbir fraksiyona, partiye, düşünceye oy yok. Biz kadınları yok sayanları hep yok saydık, yine yok sayacağız. Karşılarında sonsuz bir mücadele göstereceğiz ve başaracağız.” dedi.

“KADINLARLA İLGİLİ BİR YASA GÖRÜŞÜLECEKSE BÜTÜN KADIN ÖRGÜTLERİ GÖRÜŞMELERDE YER ALMALI”

Son sözü alan Yeşil Sol Parti Adayı Hakan Öztürk, güçlü bir meclisteki işleyişin nasıl olabileceğini anlattı. Öztürk “Eşitlikçi bir yaşantının kurulabilmesi için ilişkilerimizi süreklileştirmeliyiz. Organlara, mekanizmalara sahip olan bir hale getirmeliyiz. Diyelim ki kadınlarla ilgili bir yasa görüşülüyor. Bu olağanüstü bir durum olmalı, bütün kadın örgütleri görüşmelerin içinde yer almalı. Bu güncel olmalı. Söz, yetki, karar halkımızda ve kadın arkadaşlarımızda polmalıdır. Bu yaşanmadığı sürece demokrasi de yaşanmıyor demektir.” şeklinde konuştu.

“KADINLARIN, EMEKÇİLERİN ÇIĞLIĞI O MECLİSTE OLMALI”

“Bütün sistem kadınların, emekçilerin çığlığı o mecliste duyulmasın diye kurulmuş” diyen Öztürk “O çığlık duyulmadığı müddetçe utanç verici bir ülkede yaşıyoruz. Bizim vatandaşlarımızın çoğunun açlık sınırı altında ücret alması ne demek? Bütün haksızlığa uğramış toplumsal kesimlerin çığlığını birleştirmeliyiz. Tek adam rejimine karşı tek yumruk, tek yürek, tek güç olmalıyız. Bu iktidarı göndereceğiz. Bu düşündüğümüz iyi şeyleri de biz kendimiz yapacağız.” dedi.

İlgili Yazılar

Post

Şimşek Programı Çöpe, Patronların “Eller Cebe”

Post

Taksim Mücadelesi ve 1 Mayıs’ın Bütünlüklü Siyaseti

Post

Almanya Seçimlerine Yeşil ve Soldan Bir Bakış

Post

Umudumuz Örgütlü Mücadelemizde

Post

Batı’nın Göçmen İkiyüzlülüğü

Post

Ödememek ve Ödeyememek

Post

Al Gözüm Seyreyle

Post

Cevap C Şıkkı

Post

COVID-19 Günlerinde Anti-Kapitalist Siyaset

Post

Salgın Durumu Üzerine

Post

İş, Aş, Barış

Post

‘Zeytinlilerin’ Kazanacağı Günler Yakın

Post

Gotham’ın Delileri Ne Kadar Kahraman?

Post

Yolsuzluk Saray Düzeninin Çimentosudur

Post

Düzenin Ekonomiye Çözümü Yok

Post

Mesele Bakanlık Değil Kürt Halkının Temsil Hakkı

Post

Ege’nin İki Yakasının Tek Çözümü: Göndereceğiz

Post

Ekonomik Kriz Yayılırken Savaşlar da Yayılacaktır

Post

Seçime Bir Adım Kala Sosyal Konut Projesi

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı yola çıkıyor!

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı program çerçevesi açıklandı

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı yol haritasını binlerin katıldığı halk buluşmasında açıkladı

Post

İtalya’da Seçimler Neyi İşaret Ediyor?

Post

Başörtüsü, Özgürlükler ve Devrimci Siyaset

Post

Savaşsız Bir Dünya İçin Emekçilerin İktidarı Gerek

Post

Madenlerde Tek Çare Kamulaştırma

Post

Sansür Yasasını Yenebiliriz

Post

Yeni Gezi Direnişleri için Mücadele Arkadaşlarımızı Savunacağız

Post

İşçi Emekçi Mitingiyle İşçi Hareketinde Bir Adım Daha

Post

Seçim Ekonomisi Pansumansa İşçi Emekçi Hükümeti Tek Çözüm Olabilir

Post

Rejim Özgürlüklerimizi Söküp Alacak Güçte mi?

Post

İnşaat-Sen Sendikaların Yüz Akı, Yaşasın İşçilerin Kayı İnşaat Zaferi

Post

EHP Gençliği 6 Kasım'da Gençlik Konferansı'na çağırıyor

Post

EHP Gençliği Konferans'ta Buluştu: Gelecek Sosyalizm Olacak!

Post

“Helalleşme” Kavramının Düşündürttükleri

Post

EHP'den Adaylık Değerlendirmesi: Aday Çıkması Doğal

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı “Birlikte Değiştirelim” demek için İstanbul’da buluşuyor!

Post

EHP'den Erdoğan'a: Seni Göndereceğiz!

Post

On binler Kartal'da buluştu: Emek ve Özgürlük İttifakı seçim startını verdi

Post

Trendyol Çalışanları Direniyor

Post

Şahsım Devlet Olursa - I

Post

Şahsım Devlet Olursa - II

Post

Şahsım Devlet Olursa - III

Post

Şahsım Devlet Olursa - IV

Post

Şahsım Devlet Olursa - V

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı: Tarihsel sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz, cumhurbaşkanı adayı çıkarmıyoruz

Post

EHP Deprem Politikaları Raporu: Yıkılmayan Kentleri İnşa Edeceğiz

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Öztürk’ten Soylu’ya: HDP’yi Kapatmak İçin Hiç Heyecanlanma

Post

Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Adayı ve EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk, Diyarbakır’daydı

Post

Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı ve Yeşil Sol Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Hakan Öztürk, bugün Siirt’teydi.

Post

Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı ve Yeşil Sol Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Hakan Öztürk, Şırnak’ta yapılan iki Yeşil Sol Parti seçim bürosu açılışına katıldı.

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Hakan Öztürk, altı maddede hedeflerini anlattı: Bu iktidardan bir beklentimiz yok

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Hakan Öztürk öldürülen kadınların aileleriyle buluştu: Kadınların çığlığı o mecliste duyulmalı

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Öztürk: O parlamento güçlü olacaksa önce Kürt milletvekilleri konuştuğunda “Kardeş Kürt halkının diliyle konuşuldu” diye kayda geçmelidir

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Öztürk: Karanlık rejimi göndermek, Türkiye halklarına muazzam bir özgüven verir

Post

Yeşil Sol Parti İstanbul Adayı Öztürk’ten Diyarbakırda'ki ev baskınlarına tepki: Halk politikalarınızı beğenmezse sizi gönderir, buna alışın

Post

Neo-Feodal Toplumda Hayatta Kalma Rehberi - I

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Öztürk: İşçilerin Ürettiği Değer Sermayeden Bağımsız Olmalı

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Öztürk: Hem 1 Mayıs’tan hem de seçimlerden başarıyla çıkmalıyız

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Hakan Öztürk: 1 Mayıs'ta meydanlarda işçi sınıfının gür sesini yükseltmeliyiz

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Hakan Öztürk: Büyük halk toplantılarıyla, halkın sözünü direkt parlamentoya taşıyabiliriz

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Hakan Öztürk: İşçi sınıfının bir günlük çalışma süresi 6 saat olmalı

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Hakan Öztürk’ten Erdoğan’a: Ağlasan da sızlasan da bu halk seni gönderecek

Post

Kuram Tartışması Önceliklidir

Post

Yasakları Yasakla