Post

‘Zeytinlilerin’ Kazanacağı Günler Yakın

Zeytinli Rock Festivali, İlim Yayma Cemiyeti’nin şikayeti üzerine Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı tarafından iptal edildi. Peki bu ilk mi? Aslında son 4 aydır birçok sanatçının sahnelerinin iptal olduğunu, festivallerin farklı gerekçelerle iptal edildiğini görüyoruz. Hatta üniversitelerin şenlikleri bile iptal edildi. Gösterilen neden hepsinde farklı olsa da, hepsinin aslında bir yaşam tarzına müdahale politikasının parçaları olduğunu görüyoruz. 

Melek Mosso’nun konseri “ahlaksızlığı özendiren şarkıcı” ilan edilerek, Zeytinli Rock Festivali kamu güvenliği ve sağlığına, toplumun huzuruna, çevrenin korunmasına bir tehdit olarak gösterilerek iptal edildi. 2005 yılından beri her yıl düzenlenen Zeytinli Rock Festivali bu yıl mı toplumun huzurunu bozdu? 50 bin kişinin geldiği, çevrenin ekonomisine büyük ölçüde destek olan bu festival aslında asıl kimlerin huzurunu bozdu? 

Festivalden şikayetçi olan İlim Yayma Cemiyeti’nin yayınladığı bildiride gerçek olma ihtimali olan hiçbir sorundan bahsedilmiyor, ancak festivalin 'değerlerimizle örtüşmediği' anlatılıyor. Bu bildiriyi muhatap alan ve festivali yasaklayan Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş’in de cemaatle bağı ise kısa süre içinde ortaya döküldü. 

Geçtiğimiz yıl pandemi ile mücadele bahane edilerek gece 00.00’dan sonra müzik dinleme yasağı getirilmişti. Sonra pandemi sınırlamaları kaldırıldı ama “kimsenin kimseyi rahatsız etme hakkı yoktur” denilerek müzik yasaklarına devam edildi. Başından beri bir mantığı olmadan uygulanan bu yasak kalıcı hale geldi.

Bugün yaşadığımız bu yasaklamalar bir sürecin ürünü, bir siyasi amacın sonucu. 2018 yılında Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun “Siyasi hegemonyanız bitti, kültürel hegemonyanız da bitecek…” tweetini atmıştı. Yıllardır verdikleri davetlerle ve teşviklerle “Sarayın Sanatçıları”nı oluşturdular. Fakat bu sanatçıların hiçbiri sanat dünyasında istedikleri hegemonyayı getirmedi. Bildikleri en iyi yola dönerek baskı ve yasaklamalarla kültürel alanda hegemonya kurmaya çalıştılar. Bu sandıkları kadar kolay olmadı, olmayacak. 

En güvenli konularda bile bir tavır göstermeyen şarkıcılar, ünlüler bile bu yasaklamalara karşı sesini çıkardı. Bu baskının uzun süreli olamayacağının da herkes farkında. Aslında politik ömrünün sonuna gelmiş olan bir iktidarın son çırpınışları bunlar. Birçok anket ve sokak röportajında da görüldüğü gibi iktidarları çok güç kaybetmiş durumda. Hatta tek başlarına iktidar olmaları imkansız hale geldi. Bunun farkında olan AKP de kendi hegemonyasını güçlendirmek için son kurşunlarını atıyor. Fakat bu son yazları olacak gibi görünüyor. Yasakçı iktidar göndereceğiz, gelecek yaz yasakladıkları o festivallerde çok eğleneceğiz. 

Yarın, geniş bir yazar kadrosu ile günceli değerlendirme, siyasi gelişmeleri takip etme, öngörme, anlama ve fikri bir yön çizme hedefindedir. Ancak yayınlanan yazılardaki görüşler, Yarın Yayın Kurulu’nun politik değerlendirmeleriyle tümüyle aynı çizgide olmayabilir. Farklı değerlendirmelere sahip olsalar da mücadeleye katkı sunacağını düşündüğümüz tüm yazılara yayın ilkelerimiz çerçevesinde yer vereceğiz.

İlgili Yazılar

Post

EHP'den Erdoğan'a: Seni Göndereceğiz!

Post

Trendyol Çalışanları Direniyor

Post

On binler Kartal'da buluştu: Emek ve Özgürlük İttifakı seçim startını verdi

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı “Birlikte Değiştirelim” demek için İstanbul’da buluşuyor!

Post

EHP'den Adaylık Değerlendirmesi: Aday Çıkması Doğal

Post

“Helalleşme” Kavramının Düşündürttükleri

Post

EHP Gençliği Konferans'ta Buluştu: Gelecek Sosyalizm Olacak!

Post

EHP Gençliği 6 Kasım'da Gençlik Konferansı'na çağırıyor

Post

Rejim Özgürlüklerimizi Söküp Alacak Güçte mi?

Post

Seçim Ekonomisi Pansumansa İşçi Emekçi Hükümeti Tek Çözüm Olabilir

Post

İnşaat-Sen Sendikaların Yüz Akı, Yaşasın İşçilerin Kayı İnşaat Zaferi

Post

Almanya Seçimlerine Yeşil ve Soldan Bir Bakış

Post

Umudumuz Örgütlü Mücadelemizde

Post

Batı’nın Göçmen İkiyüzlülüğü

Post

Ödememek ve Ödeyememek

Post

Al Gözüm Seyreyle

Post

Cevap C Şıkkı

Post

COVID-19 Günlerinde Anti-Kapitalist Siyaset

Post

Salgın Durumu Üzerine

Post

İş, Aş, Barış

Post

‘Zeytinlilerin’ Kazanacağı Günler Yakın

Post

Gotham’ın Delileri Ne Kadar Kahraman?

Post

Yolsuzluk Saray Düzeninin Çimentosudur

Post

Düzenin Ekonomiye Çözümü Yok

Post

Mesele Bakanlık Değil Kürt Halkının Temsil Hakkı

Post

Ege’nin İki Yakasının Tek Çözümü: Göndereceğiz

Post

Ekonomik Kriz Yayılırken Savaşlar da Yayılacaktır

Post

Seçime Bir Adım Kala Sosyal Konut Projesi

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı yola çıkıyor!

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı program çerçevesi açıklandı

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı yol haritasını binlerin katıldığı halk buluşmasında açıkladı

Post

İtalya’da Seçimler Neyi İşaret Ediyor?

Post

Başörtüsü, Özgürlükler ve Devrimci Siyaset

Post

Savaşsız Bir Dünya İçin Emekçilerin İktidarı Gerek

Post

Madenlerde Tek Çare Kamulaştırma

Post

Sansür Yasasını Yenebiliriz

Post

Yeni Gezi Direnişleri için Mücadele Arkadaşlarımızı Savunacağız

Post

İşçi Emekçi Mitingiyle İşçi Hareketinde Bir Adım Daha