Post

Neo-Feodal Toplumda Hayatta Kalma Rehberi - I

Feodal her rejim, yönettiği toplumu sıkı denetim altında tutabilmek için şiddeti kullanışlı bir aygıt olarak elinde bulundurur ve yeri geldiğinde işlevsel kılmak için yargı sisteminde bilinçli olarak bir dizi boşluk bırakır. Sadece görmezden gelinerek bile teşvik edilebildiği rejimlerde şiddetin yayılmacı özelliğinden faydalanan en küçük patriyarkal birimin çekirdek aile olduğunu varsaymamız, Türkiye’deki milyonlarca evden şiddet fışkırmasını açıklayabilir. 

Boşanmalarda Artış Kaygısı Üzerine…

Birçok hemcinsim gibi, benim görüşüm de mutsuzluğun ve şiddetli geçimsizliğin olduğu (ya da olmadığı) evliliklerde boşanma hakkının hayati bir savunma olduğu yönündedir. Birinci ve ikinci dalga feminizm tarafından kazanılan haklar sayesinde bugün kadınların ücretli istihdama katılımında artış, kamusal alanda görünür oldukları koşulların sağlanmasında süreklilik gibi iyileştirilmiş koşullar elde edilmiş olsa da, hem resmi verilerde hem ampirik bulgularda kadına yönelik şiddet vakalarında ve kadın cinayetlerinde gerileme söz konusu değil. İşte feodal rejimlerin şiddeti maşa olarak kullandığı politik yöntem burada devreye girmekte…

Şiddetli geçimsizliğin olduğu bir evliliğin içinde kalmayı, boşandıktan sonra yüzleşeceği sosyoekonomik çıkmazlara, toplumsal açmazlara ve dahası, eski eş tarafından öldürülmesiyle sonuçlanması olasılığına mecburen ‘tercih eden’ kadın sayısı hala çok yüksek. 

Mağdur Değiller

Sadece kadınları değil, erkekleri de mağdur edebilen bu sistemdeki hataları yapılandırmanın ilk adımlarından biri olan boşanma hakkını savunarak önlenebilecek şiddetin vardığı boyutlar, boşanmaların ahlaki erozyona yol açabileceği tahmininden endişelenen ve ‘endişesini’ manipülatif bir saikle topluma yansıtan, özellikle kadın figürlerin sayısından memnun olmadığımı belirteyim.

Cinsiyet eşitsizliğini merkezine alarak hem toplumsal hem hukuki yargılarını oluşturan, bunu da kadınların üzerine basarak yapan mevcut iktidardaki parti için uzun süre hizmet etmiş kimselerin kendileri adına yaptıkları destek çağrıları, mağduriyetle karıştırılmamalıdır. Bir örnekle, geçtiğimiz hafta yine bir yolsuzluğuyla gündeme gelen Hilal Kaplan veya hem bir kadının çıplak aramada taciz edildiğine ilişkin beyanını yoksayan, hem de bunu mizojinist sıfatlarla destekleyen Özlem Zengin, son zamanlarda gündeme geldikleri sorunlarında mağdur değillerdir. Bugün üçüncü dalga feminizm en önemli aşamasındayken yola taşlar dizmiş figürlerin, mağduriyet ambalajında sundukları yeni versiyonlarını yadsımak da bu koşullarda işten bile değil.

Endişe Verici…

Bir kısmımızın bu isimleri sorgusuzca mağdur ilan etmesini ve başta bunu diğerlerine kabul ettirme gayretini tepkisel bir savunma refleksi olarak görmeyi ve bugün aynı düşünmediklerini ummayı tercih ederim, zaten eminim ki hepimizin ortak değerlendirdiği bir gündem daha var: Binbir dalavereyle yıllarca örtbas edilen Şule Çet cinayetinde katillerin avukatı olarak tanıdığımız Paşa Büyükkayaer’in bu seçimde Zafer Partisi için milletvekili adayı olarak karşımıza çıkmasına, aday olduğu partiye rağmen, pek çoğumuz gibi tepki gösteriyorum. Önlenmediği sürece cinayete varan erkek şiddetine emsal oluşturan Şule Çet cinayeti kadar hassas bir davada avukatlık yaptığı esnada, adliyede çıkan silahlı kavgada havaya ateş açmasıyla şiddete bakış açısını pekiştirmiş gibi görünen birinin ve ne yazık ki toplumda güven ve samimiyet uyandırmayan nicelerinin mecliste temsiliyet hakkı elde edebilmeleri, tartışmasını yapacağımız önemli konulardan yalnızca biri. 

Her Şeye Rağmen…

En nihayetinde patriyarka, kadınların oldukça zor koşullardan geçerek ve sayısız bedel ödeyerek elde ettikleri bireyselleşmeden önemli ölçüde etkilendi ve bu da kadın mücadelesine katkı sağladı. Fakat elde edilen bireyselleşme, ev içi şiddet vakalarında ve kadın cinayetlerinde azalma kaydedilmesini sağlayamadı.

Ataerkil bariyerlere takılmasına karşın ileriye giden kadın mücadelesi nispeten gelişirken, Türkiye’de de kadınlar oldukça zor koşullardan geçerek ve sayısız bedel ödeyerek elde ettikleri bir miktar özgürlüğe sahip oldular, ancak bu sınırlı kazanım mutlakiyet vaat etmediği gibi, Türkiye’deki ev içi şiddet suçlarının ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için yeterli olmadı zira patriyarka durağan olmayan, şartlara göre kendi var olma yöntemlerini geliştirerek devinen ‘canlı’ bir sistemdir; kadınlar zafer elde ettikçe, patriyarkal çarklar aynı anda çalışıp kadınların ve dolaylı olarak toplumun üzerindeki sıkı denetimi elde tutar. Bir kadın yazar kılığında, kadın siyasetçi suretinde veya hukuk insanı imajıyla her köşede karşımıza çıkan; patriyarkanın en güçlü rakibi olan kadın savunmasını kapsayan İstanbul Sözleşmesi’nin karşısında yer almış/alan her isme karşı önyargılı olmaktan utanmadığımı vurgulayarak, şimdilik burada noktalıyorum.

Yarın, geniş bir yazar kadrosu ile günceli değerlendirme, siyasi gelişmeleri takip etme, öngörme, anlama ve fikri bir yön çizme hedefindedir. Ancak yayınlanan yazılardaki görüşler, Yarın Yayın Kurulu’nun politik değerlendirmeleriyle tümüyle aynı çizgide olmayabilir. Farklı değerlendirmelere sahip olsalar da mücadeleye katkı sunacağını düşündüğümüz tüm yazılara yayın ilkelerimiz çerçevesinde yer vereceğiz.

İlgili Yazılar

Post

Almanya Seçimlerine Yeşil ve Soldan Bir Bakış

Post

Umudumuz Örgütlü Mücadelemizde

Post

Batı’nın Göçmen İkiyüzlülüğü

Post

Ödememek ve Ödeyememek

Post

Al Gözüm Seyreyle

Post

Cevap C Şıkkı

Post

COVID-19 Günlerinde Anti-Kapitalist Siyaset

Post

Salgın Durumu Üzerine

Post

İş, Aş, Barış

Post

‘Zeytinlilerin’ Kazanacağı Günler Yakın

Post

Gotham’ın Delileri Ne Kadar Kahraman?

Post

Yolsuzluk Saray Düzeninin Çimentosudur

Post

Düzenin Ekonomiye Çözümü Yok

Post

Mesele Bakanlık Değil Kürt Halkının Temsil Hakkı

Post

Ege’nin İki Yakasının Tek Çözümü: Göndereceğiz

Post

Ekonomik Kriz Yayılırken Savaşlar da Yayılacaktır

Post

Seçime Bir Adım Kala Sosyal Konut Projesi

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı yola çıkıyor!

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı program çerçevesi açıklandı

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı yol haritasını binlerin katıldığı halk buluşmasında açıkladı

Post

İtalya’da Seçimler Neyi İşaret Ediyor?

Post

Başörtüsü, Özgürlükler ve Devrimci Siyaset

Post

Savaşsız Bir Dünya İçin Emekçilerin İktidarı Gerek

Post

Madenlerde Tek Çare Kamulaştırma

Post

Sansür Yasasını Yenebiliriz

Post

Yeni Gezi Direnişleri için Mücadele Arkadaşlarımızı Savunacağız

Post

İşçi Emekçi Mitingiyle İşçi Hareketinde Bir Adım Daha

Post

Seçim Ekonomisi Pansumansa İşçi Emekçi Hükümeti Tek Çözüm Olabilir

Post

Rejim Özgürlüklerimizi Söküp Alacak Güçte mi?

Post

İnşaat-Sen Sendikaların Yüz Akı, Yaşasın İşçilerin Kayı İnşaat Zaferi

Post

EHP Gençliği 6 Kasım'da Gençlik Konferansı'na çağırıyor

Post

EHP Gençliği Konferans'ta Buluştu: Gelecek Sosyalizm Olacak!

Post

“Helalleşme” Kavramının Düşündürttükleri

Post

EHP'den Adaylık Değerlendirmesi: Aday Çıkması Doğal

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı “Birlikte Değiştirelim” demek için İstanbul’da buluşuyor!

Post

EHP'den Erdoğan'a: Seni Göndereceğiz!

Post

On binler Kartal'da buluştu: Emek ve Özgürlük İttifakı seçim startını verdi

Post

Trendyol Çalışanları Direniyor

Post

Şahsım Devlet Olursa - I

Post

Şahsım Devlet Olursa - II

Post

Şahsım Devlet Olursa - III

Post

Şahsım Devlet Olursa - IV

Post

Şahsım Devlet Olursa - V

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı: Tarihsel sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz, cumhurbaşkanı adayı çıkarmıyoruz

Post

EHP Deprem Politikaları Raporu: Yıkılmayan Kentleri İnşa Edeceğiz

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Öztürk’ten Soylu’ya: HDP’yi Kapatmak İçin Hiç Heyecanlanma

Post

Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Adayı ve EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk, Diyarbakır’daydı

Post

Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı ve Yeşil Sol Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Hakan Öztürk, bugün Siirt’teydi.

Post

Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı ve Yeşil Sol Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Hakan Öztürk, Şırnak’ta yapılan iki Yeşil Sol Parti seçim bürosu açılışına katıldı.

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Hakan Öztürk, altı maddede hedeflerini anlattı: Bu iktidardan bir beklentimiz yok

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Hakan Öztürk öldürülen kadınların aileleriyle buluştu: Kadınların çığlığı o mecliste duyulmalı

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Öztürk: O parlamento güçlü olacaksa önce Kürt milletvekilleri konuştuğunda “Kardeş Kürt halkının diliyle konuşuldu” diye kayda geçmelidir

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Öztürk: Karanlık rejimi göndermek, Türkiye halklarına muazzam bir özgüven verir

Post

Yeşil Sol Parti İstanbul Adayı Öztürk’ten Diyarbakırda'ki ev baskınlarına tepki: Halk politikalarınızı beğenmezse sizi gönderir, buna alışın

Post

Neo-Feodal Toplumda Hayatta Kalma Rehberi - I

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Öztürk: İşçilerin Ürettiği Değer Sermayeden Bağımsız Olmalı

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Öztürk: Hem 1 Mayıs’tan hem de seçimlerden başarıyla çıkmalıyız

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Hakan Öztürk: 1 Mayıs'ta meydanlarda işçi sınıfının gür sesini yükseltmeliyiz

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Hakan Öztürk: Büyük halk toplantılarıyla, halkın sözünü direkt parlamentoya taşıyabiliriz

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Hakan Öztürk: İşçi sınıfının bir günlük çalışma süresi 6 saat olmalı

Post

Yeşil Sol Parti Adayı Hakan Öztürk’ten Erdoğan’a: Ağlasan da sızlasan da bu halk seni gönderecek

Post

Kuram Tartışması Önceliklidir

Post

Yasakları Yasakla