Post

İnşaat-Sen Sendikaların Yüz Akı, Yaşasın İşçilerin Kayı İnşaat Zaferi

1 - Yazları çöllerde, kışları kar altında çalışan Kayı inşaat işçileri, alın terlerinin haklarını almak için 20 ay mücadele etti. Patronlara, bankalara, sermayenin yasalarına karşı yürüdüler. Zorluklarla dolu bu yolu zaferle tamamladılar, emeklerinin karşılığını kuruşu kuruşuna aldılar. 

2 - İktidarın çöken beton ekonomisi, geride Kayı İnşaat gibi birçok batık şirket bıraktı, bırakıyor. Bu süreçlerde haklarını alamayanlar hep alın teri döken işçiler oluyor. Sermaye sınıfı işçilerin haklarını gasp ederken devlet de bu işleyişin ortağı olarak hareket ediyor. Kayı İnşaat işçileri, sendikaları İnşaat-Sen’le bu gidişatı tersine çevirmek için zorlu bir mücadeleye girişti. İşçilerin örgütlü mücadelesi ilk önce patronun lafta kalan sözlerinin dönemini kapattı. Konkordato ilan edildi. Ancak ekonomik krizde de sermaye sınıfı ‘işini’ bilir, sermayenin hukukunu arkasına alır, işçilerine zırnık koklatmaz. Kayı İnşaat’ta da plan buydu ancak bu sefer tutmadı. Konkordatodan sonra bankalar ve diğer alacaklılar sıraya girdi. Yine sırtlarını sermaye hukukuna dayadılar, işçileri atlatabileceklerini sandılar. Ancak yine yanıldılar. Mahkeme ‘Öncelik İşçilere’ dedi, değişmez denilen yasalar yeniden yorumlandı. 

3 - Kayı İnşaat işçileri sendikaları İnşaat-Sen ile birlikte verdikleri mücadeleyle ezberleri bozdu. 2 yıl boyunca gidilmedik yer bırakılmadı. Adliyeler, bakanlıklar, Meclis, işyerleri dahil olmak üzere her yer işçilerin eylem alanı oldu. Gaziantep Şehir Hastanesi hisselerini sattırdılar. İşçi sınıfının patronlar ve sermayenin tüm araçları karşısında yenilmeye mahkum olmadığını bir kez daha kanıtladılar. İşçi sınıfının aklı, disiplini, mücadelesi ortaya konulduğunda karşısında duracak bir gücün olamayacağını gösterdiler. Patronların bileği işte böyle büküldü.

4 - Kayı İnşaat işçilerinin mücadelesi ve kazanımı sadece kendi hikayeleri olarak kalmayacak. Ekonomik krizde maaşları verilmeyen, hakları ödenmeyen, mahkeme kapılarında konkordato ve iflas oyunlarını aşmaya çalışan tüm işçilerin olacak. Patronlar duysun. İşçi emekçinin hakkını vermeyenler, sömürücüler, sermayenin bekçileri duysun. Yenilmez değiller, yenilecekler. Kayı İnşaat işçilerinin zaferi, tüm işçi sınıfının önünü açacak. 

5- Şimdi işçiler bu önemli zaferi kutlamaya hazırlanıyor. Bu mücadele nasıl adım adım örüldüyse, zaferi kutlamak da işçilerin sonuna kadar hakkıdır. En büyük coşkumuzla kutlayalım ki bu zaferimiz işçi sınıfına örnek olsun. Mücadelemize umut olsun. Tarihimizde yenilgilerimiz olsa da geleceğimizde zaferlerimiz olacağını dosta düşmana gösterelim. Arkadaşımızın, yoldaşımızın koluna girip 13 Kasım Pazar günü Profilo Kültür Merkezi’ndeki kutlamada hep birlikte olalım. 
 

İlgili Yazılar

Post

“Helalleşme” Kavramının Düşündürttükleri

Post

EHP Gençliği Konferans'ta Buluştu: Gelecek Sosyalizm Olacak!

Post

EHP Gençliği 6 Kasım'da Gençlik Konferansı'na çağırıyor

Post

İnşaat-Sen Sendikaların Yüz Akı, Yaşasın İşçilerin Kayı İnşaat Zaferi

Post

Rejim Özgürlüklerimizi Söküp Alacak Güçte mi?

Post

Seçim Ekonomisi Pansumansa İşçi Emekçi Hükümeti Tek Çözüm Olabilir

Post

İşçi Emekçi Mitingiyle İşçi Hareketinde Bir Adım Daha

Post

Yeni Gezi Direnişleri için Mücadele Arkadaşlarımızı Savunacağız

Post

Sansür Yasasını Yenebiliriz

Post

Madenlerde Tek Çare Kamulaştırma

Post

Savaşsız Bir Dünya İçin Emekçilerin İktidarı Gerek

Post

Başörtüsü, Özgürlükler ve Devrimci Siyaset

Post

İtalya’da Seçimler Neyi İşaret Ediyor?

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı yol haritasını binlerin katıldığı halk buluşmasında açıkladı

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı program çerçevesi açıklandı

Post

Emek ve Özgürlük İttifakı yola çıkıyor!

Post

Seçime Bir Adım Kala Sosyal Konut Projesi

Post

Almanya Seçimlerine Yeşil ve Soldan Bir Bakış

Post

Umudumuz Örgütlü Mücadelemizde

Post

Batı’nın Göçmen İkiyüzlülüğü

Post

Ödememek ve Ödeyememek

Post

Al Gözüm Seyreyle

Post

Cevap C Şıkkı

Post

COVID-19 Günlerinde Anti-Kapitalist Siyaset

Post

Salgın Durumu Üzerine

Post

İş, Aş, Barış

Post

‘Zeytinlilerin’ Kazanacağı Günler Yakın

Post

Gotham’ın Delileri Ne Kadar Kahraman?

Post

Yolsuzluk Saray Düzeninin Çimentosudur

Post

Düzenin Ekonomiye Çözümü Yok

Post

Mesele Bakanlık Değil Kürt Halkının Temsil Hakkı

Post

Ege’nin İki Yakasının Tek Çözümü: Göndereceğiz

Post

Ekonomik Kriz Yayılırken Savaşlar da Yayılacaktır